The news is by your side.

Çocuklarınıza Öğretmeniz Gereken 10 Temel Yaşam Becerisi

Çocuklar düşündüğümüzden çok daha fazla pratik etkinlikten yararlanabilirler.

392

Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar gösteriyor ki; çocuklar kendilerine sunulan ütopik/fantezi oyuncaklardan daha çok avcı/toplayıcı toplumlarda olduğu gibi ebeveynleri taklit etmeyi daha çok istiyor. Bu türden yaşam becerileri kazanmak çocuklara, kalabalık toplumlarda daha güvenli hareket edebilme kabiliyeti kazandırmaktadır. Tıpkı avcı-toplayıcı ve sürü topluluklarındaki çocuklar gibi, Batı toplumlarındaki birçok çocuk yetişkinlerin yaptıklarını taklit eden oyunları daha çok tercih eder. Bu konuda temel olarak gördüğümüz 10 temel yaşam becerisini sizlere özetle anlatacağız.

1-Yemek Yapma

Yemek yerken cinsiyet ayrımı olmadığı gibi yaparken de cinsiyet ayrımı olmamalıdır. Her çocuk yemek yapabilme becerisini kazanmalıdır. Çok küçük yaşlarda çocuklarınızı yanınızda tutarak ondan mutfakta yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Bu durumdan siz de çocuğunuz da çok mutlu olacaktır. Zaman geçtikçe çocuğunuzdaki başarma duygusu gelişerek yeni işlerde de el becerisi kazanımı sağlayacaktır. Bunun sizin için en büyük artısı siz olmasanız da çocuğunuzun kendisine bakabileceğinden emin olursunuz.

2-Doğada Yaşama Becerisi

İnsan ruhu yeşili ve suyu her zaman rahatlatıcı olarak görmüştür. Çocuklarınıza doğa ile uyumlu yaşayabilme becerileri kazandırmak için onları orman kamplarına götürebilirsiniz. Çocuklarınız bu kamplarda kamp ateşi yakma, barınak yapma, ateş üzerinde yemek yapma, arazide güvenli hareket edebilme gibi becerilerle donatılabilir. Bunlar aynı zamanda doğa içinde uyumlu yaşayabilme becerisi de kazandıracaktır.

3- Mini Bahçelerde Çalışma

Çocuklarınız için küçük bir bahçede, onların tek başlarına yetiştirdiği ürünleri inceleme şansı verin. Çocuklar bu sayede doğayı sevmeyi, havayı hissetmeyi ve bunların etkilerini gözlemleyerek öğrenebilir. Bitki sevgisi ile küçük yaşlarda çocuklarınız canlılara karşı daha duyarlı ve hoşgörülü olacaktır. Hassas işlerde de beceri kazanacaktır.

4- Yüzme Becerisi

Yüzme becerisini kazandırmak çocuklarınıza korku duyusunu yenebilmeyi öğretecektir. Deniz kenarında yaşamıyor olsanız bile yüzme öğrenmek çocukların hem fiziksel hem zihinsel gelişimlerini güçlendirir. Can kurtarıcı olarak başkalarına da yardım edebilir.

5- İlk Yardım Becerisi

Çocuklar sürekli olarak hareket duyularının zayıflığından dolayı oyun esnasında bile kendilerini yaralayabilir. Onlara yaralandıklarında ya da başkaları yaralandığında temel olarak neler yapması gerektiğini öğretmelisiniz. Bu kavram onlar için çok önemlidir.

6- Para İdaresi – Hesap Kontrolü

Para idaresi her çocuk için temel becerilerden birisidir. Çocuklara paranın değerini göstermeli ve birikimin onlar için ileriye dönük bir kazanç olduğu olgusunu pekiştirmelisiniz. Paralarını nasıl kullanacakları konusunda onlara rehberlik etmelisiniz.

7- Çamaşır Yıkama Becerisi

Bu beceri erken yaşlarda öğrenilmeli. Özellikle ileriki yaşlarda çocuklarınız yalnız kaldığında bu beceri onların hayatını kolaylaştıracaktır. Kıyafetleri askıya asma, onları katlayıp yerlerine koymak küçük yaşlarda eğlenceli bir oyuna da dönüştürülebilir.

8- Ufak Tefek Tamir İşleri

Evde onların yapabileceği türden küçük tamir işlerinde onlardan yardım isteyin. Ve onları yapabilmeleri konusunda cesaretlendirin. Başarma duygusu hem sizi hem de onu mutlu edecektir. Çocuklarınızla bu sayede eğlenceli bir oyun bile yapabilirsiniz. Örneğin ondan temizlemek için yerinden çıkardığınız çekmeceleri yerine geri yerleştiremediğinizde yardım isteyin.

9- Kendini Savunma Becerisi

Çocuğunuz siz olmadığınız zamanlarda olumsuz şeylerle karşılaşabilir. Bu durumda kendisine bir savunma mekanizması oluşturması beklenir. Bu konu da onu cesaretlendirecek şekilde karate kursu gibi uzak doğu sporlarına yönlendirebilirsiniz. Güçlü hissettiği zaman kendisini daha kolay savunacaktır.

10- Zamanını Doğru Kullanma Becerisi

Bu pek çok yetişkinde olduğu kadar küçüklerde de sorun olmaktadır. Onlara zaman-görev programlamasını öğretmelisiniz. Örneğin onlara okul saati, yemek ya da oyun saati gibi zamanları takip etmesini öğretebilirsiniz.

 

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Leave A Reply

Your email address will not be published.